AOC AGON C27G4ZXE 27" VA Full HD 280Hz 0.3ms Curved Gaming Monitor
SKU: C27G4ZXE Quickfind Code: 1949840
209.97
Energy Label
3 Matching Arm available »
Why buy me
  • 280Hz Refresh Rate: Unmatched accuracy in fast games
  • 0.3ms Response Time: Eliminates ghosting and motion blur
  • Fast VA Panel: Deep blacks & immersive visuals
  • Adaptive Sync: Tear-free, fluid gaming
  • HDR10 Support: Enhance picture quality even further
  • Low Input Lag: Unleash your reflexes
  • 1500R Curved Design: Immersive views
  • eSports Monitor Stand: Free up desk space for keyboard
click
Stand out features
280 Hz Refresh Rate
280 Hz Refresh Rate
The AGON by AOC monitor, with its groundbreaking 280Hz, is a game-changer for competitive gamers. The AGON by AOC monitor 's lightning-fast speed and pinpoint precision translate into an undeniable advantage in fast-paced games, allowing you to react quicker and hit your targets with unmatched accuracy.
1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
Fast VA
Fast VA
Adaptive sync
Adaptive sync
Live the game at its best with HDR10
Low Input Lag
Low Input Lag
0.3ms MPRT Response Time
1500R Curved
E-sports monitor stand
General
Brand AOC
Condition New
Manufacturer Warranty 3 year warranty
Display
Screen Size (diagonal) 27"
Maximum resolution 1920 x 1080
HD type Full HD
Refresh Rate 280Hz
Response time 0.3MS
Screen shape Curved screen
Curvature Rating 1500R
Aspect Ratio 16:9
Panel type Fast VA
Display technology LED
Typical Display Brightness 300cd/m2
Number of colours 16.7 million colours
Features
Anti-glare screen
Flicker-free technology
Low Blue Light technology
HDR
HDR Technology High Dynamic Range 10 (HDR10)
Brand specific technologies Crosshair
Gaming Features
Console Compatible Xbox and Playstation Compatible
Ports
HDMI Ports
2
HDMI Type 2.0
DisplayPorts Total 1
DisplayPort version 1.4
Mini DisplayPorts 0
Ergonomics
Tilt
Tilt angle range -3 - 21
Horizontal Viewing Angle 178
Vertical Viewing Angle 178
Physical
Width 62cm
Depth 18cm
Height 46cm
Heigh (With Stand) 457mm
Wall Mounting (VESA) 100 x 100mm