SKU: A2/T16NBE1L Quickfind Code: 1991012
SAVE 20%
Grade A2
254.97
Why buy me
  • Cooking zone front left: 145 mm, 1.2 KW
  • Cooking zone rear left: 180 mm, 2 KW
  • Cooking zone rear right: 145 mm, 1.2 KW
  • Cooking zone front right: 210 mm, 2.2 KW
  • Touch Control Basic: control the power with imprinted +/- touch buttons.
  • Count-down Timer: an alarm sounds at the end of the time set (e.g. for pasta).
click
Grade A2 - Average condition with visible light scuffs or dents
Warranty included
Enjoy the peace of mind that your product is covered with a guarantee on both parts and labour.
Fully working
What's included
All accessories are included unless otherwise stated in the description below.
Limited stock
Featuring four single-ring zones, each with its own diameter and maximum power rating, this hob provides versatility to accommodate various pot and pan sizes. Whether you're simmering a delicate sauce on the left front cooking zone with a diameter of 145mm and a power rating of 1.2KW, or heating up a stir-fry on the right front cooking zone with a diameter of 210mm and a power rating of 2.2KW, the Neff N50 Ceramic Hob delivers consistent and efficient performance.
Key Features
Flexibility of cooking zones
Usage convenience
Time saving & efficiency
  • Quick-Off: quickly switch off a cooking zone with one longer touch.
Design
  • Frameless
Safety
  • 2-stage residual heat indicators: indicates which cooking zones are still hot or warm.
  • Control panel lock: prevent unintended activation of the hob.
  • Main switch: switch off all cooking zones at the touch of a button.
  • Power on indicator light: indicates if the hob is heating.
Installation
  • Dimensions of the product (HxWxD mm): 45 x 592 x 522
  • Required niche size for installation (HxWxD mm): 45 x 560 x (490 - 500)
  • Min. worktop thickness: 16 mm
  • Connected load: 6.6 KW
General information
Stock code A2/T16NBE1L
Brand Neff
Range N50
Energy Type Electric
Hob Type Ceramic hob
Number of electric zones 4 Zones
Colour Black
Material Ceramic
Warranty 6 month warranty
Dimensions
Height 5cm
Width 60cm
Depth 53cm
Weight 7.3kg
Cut out width 560mm
Cut out depth 490mm
Features
Location of Controls Front
Type of control Touch
Number of power levels 17
Timer
Installation
Power Load 6.6kW