SKU: HN7750FR Quickfind Code: 2038497
SAVE 5%
LIFETIME WARRANTY »
Invest in peace of mind with CDA appliances, where quality meets commitment
How it works:
• Purchase any CDA appliance eligible for the Lifetime Warranty
• Register your appliance here within 60 days of purchase to activate the warranty
Terms & Conditions:
• Lifetime warranty on parts is a maximum of 15 years, with 2 years labour included.
• Must register within 60 days of purchase to activate warranty.
• Proof of purchase required for all claims.
• Free engineer call-outs during labour period; flat repair fees apply after 2 years.
• See website for full T&Cs here
559.97
Why buy me
  • 5 zone induction hob with 2 bridging zones
  • Bridging zones can be linked to create larger cooking zones
  • 9 power levels from a gentle simmer to a rapid boil
  • Booster function on all zones to get you cooking quicker
  • Touch controls with slider for effortless control
  • Built-in timer keeps your cooking on track
  • Auto safety switch off if the hob is accidentally left on
  • Residual heat indicators let you know when the hob has cooled
click
Key Features:
•9 power levels
•Booster function on all zones
•Auto safety switch off
•Easy clean surface
•Left zones bridging function
•Electronic touch and slide control
•Safety key lock
•LED Display
•Front control
•Right zones bridging function
•Residual heat indicators
Zone Information:
•Number of zones: 5
•Front left: 180mm, 1.5kW, or 1.8kW with Booster
•Front right: 180mm, 1.2kW, or 1.5kW with Booster
•Centre: 210mm, 1.8kW, or 2.2kW with Booster
•Rear left: 180mm, 1.2kW, or 1.5kW with Booster
•Rear right: 180mm, 1.5kW, or 1.8kW with Booster
Sleek Front Touch Controls
9 Adjustable Power Levels
Smart Residual Heat Indicators
Versatile Bridging Zones
Built-In Timer
Perfectly time every dish with the integrated timer — no extra gadgets needed.
General information
Stock code HN7750FR
Brand CDA
Energy Type Electric
Hob Type Induction Hob
Number of electric zones 5 Zones
Colour Black
Warranty Lifetime Parts 2 years Labour
Dimensions
Height 7cm
Width 77cm
Depth 52cm
Weight 12.5kg
Cut out width 750mm
Cut out depth 490mm
Features
Location of Controls Front
Type of control Touch
Number of power levels 9
Timer
Installation
Electrical Connection Requirements
Installation available in basket
Requires a qualified electrician to wire this in
Power Load 7.2kW